OB-CIACHowe Kino Uliczne - 25 października 2013 r.

 

Janusz Krasny-Krasiński (ur. 5 lipca 1928, zm. 14 października 2012) – polski prozaik, dramatopisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych.

Podczas II wojny światowej, od 1941 członek Szarych Szeregów. Po Powstaniu Warszawskim - w obozie przejściowym w Pruszkowie, a następnie w Auschwitz-Birkenau. Po miesiącu - przeniesiony do obozu Hersbruck pod Norymbergą, a stamtąd, pod koniec marca 1945 ewakuowany pieszo do Dachau. 29 kwietnia 1945 odzyskał wolność po wyzwoleniu obozu przez wojska USA.

W latach 1945-1947 przebywał w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech (w Monachium, Wildflecken i Mannheim), gdzie uczęszczał do szkoły średniej i służył w Polskich Oddziałach Wartowniczych.

Powrócił do Polski w 1947.

Po kilku miesiącach został aresztowany przez Kontrwywiad Wojskowy (Informację) pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz wywiadu USA. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 15 lat więzienia, w latach 1947-1956 przebywał w więzieniach na Mokotowie (tu, w niewielkiej celi, osadzony m.in. z adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego Ryszardem Krzywickim-Jamonttem, Władysławem Bartoszewskim, Kazimierzem Gorzkowskim, Adamem Obarskim, Tadeuszem Płużańskim, czy ks. prof. Janem Stępniem).

Po niespełna roku przeniesiony do więzienia we Wronkach i Rawiczu. Zwolniony z więzienia w maju 1956 w wyniku amnestii (uniewinniony z zarzutów dopiero 25 sierpnia 1998).

Powrócił do Warszawy. Pracował w drukarni przy ul. Marszałkowskiej, a także jako zastępca magazyniera w przedsiębiorstwie "Arged".

Zadebiutował w 1956 na łamach "Po prostu" (nr 39; wiersz pt. Karuzela) i tygodnika "Przegląd Kulturalny" (nr 49; opowiadanie pt. Potworek). Podjął współpracę z redakcją tygodnika "Współczesność".

W latach 1960-1966 - reporter i redaktor w Redakcji Słuchowisk Teatru Polskiego Radia. W 1965 należał do Rady Artystycznej Studenckiego Teatru "Hybrydy".

W swojej twórczości podejmował tematy dotyczące historii najnowszej, indywidualnego i zbiorowego cierpienia Polaków w okresie II wojny światowej. Opisywał wpływ nazizmu i komunizmu na życie jednostek - ofiar tych systemów totalitarnych.

 

Zaproszenie na Ob-Ciach: 

Pokaz filmowy 1 marca 

Moherowy KaBeret: 

Więcej naszych akcji tutaj.

400 rocznica Hołdu Ruskiego:

Bolszewicy popierają PO:

Pod Wrzosowym Beretem:© Copyright Ob-Ciach 2011